BOSCH SE-B4.130.030-14.000 Motor Tacho Brake 104-914 617
Product condition Availability Warranty
Price
Estimate Totals
This BOSCH 104-914 617 SE-B4.130.030.14.000 DC Servo motor type (104914617 1O4-914 617 104-914-617 SE-B4.130.030.14.000) belonging to the F class of insulation classification is available to buy in the Cnc-shopping webstore. This BOSCH motor 104-914 617 SE-B4.130.030.14.000 type supplies a maximum nominal rotation speed of 3000rpm with an 18Nm BOSCH holding brake and a tachometer dynamo, giving a voltage of 2.7mVmin. Equipped with a straight shaft without key 24mm diameter over its centering diameter of 130mm. This BOSCH motor 104-914 617 SE-B4.130.030.14.000 type can be connected through its two connection sockets (Tacho and Power/Brake), mounted in front. This BOSCH motor 104-914 617 SE-B4.130.030.14.000 type is available to replace your old broken or faulty BOSCH motor 104-914 617 SE-B4.130-030-14.000 type from your machine-tools in our webstore.
The protection index of this BOSCH motor 104-914 617 SE-B4.130.030.14.000 type is IP66, that is to say that this motor is totally protected against dust and against water jets coming from whichever direction (12.5mm nozzle, 100l/min).